Wakes Thursday 2015

What’s on Where Wakes Thursday
Day Time Event Location
Thu 2nd 6.30pm Children’s Film Night Memorial Hall
Thu 2nd 8pm Ball Race Pump Hill

Click here to see the Wakes Programme; also look out for event photos and reports here on the Blog.

A New Perspective

Thank you to new residents, Andy and Caroline G, for these great photos from Wakes Sturday:

And for more Continue Reading »

Junior Hill Race 2015 Results

In glorious sunshine (and with no repeat of last year’s torrential downpour):

Junior Hill Race
14 yrs and under
(Click here for the 2015 Time Sheets)

image

In the Junior Hill Race there were 38 runners, both local and from further a field. The overall winner, C Amos, repeating his vicory, came in 1 second faster than he did last year.

Hauliers Trophy (for the outright winner)

  1. C Amos
  2. S White
  3. B Pitts

Dorothy Foden Memorial Shield (for the first girl)

  1. M Harris-Wood
  2. B Fentem
  3. B Lessiter

Russell Trophy (for the first local boy)

  1. C Amos
  2. B Pitts
  3. J Edge

Foden Shield (first local girl)

  1. B Fentem
  2. E Pitts
  3. M Larkin

Click here to see the 2015 time sheets (also click here to compare with last year’s, 2014, results). Lots of photos to follow.

The Local Ladies Race

Local Mother’s Race
(Paula Lynam Trophy)

image

  1. H Pitts
  2. D Pegg

Yet More Carnival Photos

A great event followed by excelent music from Ashbourne Band and from Chris Houlihan.

image

image

Here are yet more photos from the Carnival Continue Reading »

Family Dancercise starts in July

image

Parwich Hill Race 2015 Results

Parwich Hill Race
(Click here for 2015 Time Sheets)

image

A beautifully sunny evening and a line up of 57 runners, saw a close race with a tie for ‘first to the top of the hill’ between last year’s winner C Patterson and L Berresford. Chris went on to win this year’s race too, with a time only 20 seconds slower than last year.

image

Harley Lowndes Cup (for outright winner)

  1. C Patterson
  2. L Berresford
  3. R Smith

image

John Lees Memorial Shield (for first lady)

  1. A Stone
  2. L Lee
  3. B Devoy

image

Wainwright Cup (first to top of the Hill)

  1. C Patterson & L Berresford tied

image

Russell Trophy (for first veteran)

  1. M Lynas

image

Taymac Trophy (for oldest person to complete the race)

  1. Clive Russell

image

Slater Trophy (for first local)

  1. R Bradury
  2. S Marshall
  3. C Russell

image

Tilcon Trophy (first local lady)

  1. L Dale

image

Chambers Trophy (for the first local veteran)

  1. Sean Marshall

Click here for 2015 Time Sheets (and here for the 2014 results). Lots of photos to follow.

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 513 other followers